RADY PRAWNE

2012: taryfikator mandatów dla rowerzysty

08.05.2012
2012: taryfikator mandatów dla rowerzysty

Jazda rowerem po mieście to nie tylko przyjemności wynikające z omijania korków, czy cieszenie się wiatrem we włosach. Mimo wszystko to także obowiązki, które są regulowane prawem drogowym, co z kolei niesie za sobą ryzyko dostania mandatu.

I właśnie o mandatach, a dokładniej o taryfikatorze mandatów dla rowerzystów będzie mowa. Najważniejszą rzeczą jest nasze bezpieczeństwo, które bezwzględnie zależy od stanu technicznego jednośladu. Zdezelowany składak, bez dzwonka, z przeciętą żyłką od hamulca i na wpół działającą kontrą w rowerze bez lampki to preludium wypadku. Za to grozi kara 50zł lub upomnienie.

Poruszanie się rowerem, którego stan techniczny jest taki jak ww. przypadku spowoduje nie tylko mandat, ale przede wszystkim wypadek i jego przykre konsekwencje. Należy pamiętać, iż rower ma posiadać jednopozycyjne światło barwy białej lub żółtej z przodu, a z tyłu dwa czerwone. Obowiązkowy jest chociaż jeden działający hamulec oraz dzwonek w dowolnej formie dźwiękowej, byle nie takiej która może przestraszyć pozostałych uczestników ruchu.

Najważniejsze rodzaje wykroczeń z taryfikatora, które ustalił ustawodawca to naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszamy. Za zachowanie takie dostaniemy mandat w wysokości 50zł.

Jazda chodnikiem dla pieszych, gdy jest to zabronione będzie kosztować nas 50zł. Jazda chodnikiem jest uzasadniona w trzech sytuacjach: gdy jedziemy z dzieckiem do lat dziesięciu, podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), jeśli chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Największy mandat grozi nam za utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu, gdy jedziemy po jezdni obok innego roweru. To wykroczenie zostało wycenione na 200zł! Zaraz po nim w wysokości mandatu klasyfikuje się przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze poza bocznym wózkiem, które warte jest aż 150zł. Naruszenie zakazu czepiania się pojazdów z kolei kosztuje 100zł.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: