RADY PRAWNE

Abolicja w ZUS dla przedsiębiorców

16.01.2013
Abolicja w ZUS dla przedsiębiorców

W ramach abolicji ZUS na rok 2013 państwo Polskie umorzy zaległe składki wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom.

Ustawa obejmie zarówno tych, którzy nie płacili składek z powodu niejasnych przepisów, problemów finansowych w firmie, jak i tych którzy nie robili tego celowo.

Każda z osób będzie mogła złożyć wniosek o umorzenie. Wtedy i tylko wtedy ZUS odstąpi od egzekucji należności pod warunkiem jednak, iż spełnione zostaną wszystkie wymogi. Dzięki abolicji ZUS przedsiębiorcy przestaną być dłużnikami, a ich zaległe składki na ubezpieczenia i odsetki karne z 10 lat zostaną umorzone.

W 2009 roku ZUS zaczął inaczej interpretować przepisy w wyniku czego m.in. naliczano składki wraz z odsetkami osobom, które zajmowały się chałupnictwem za poprzednie 10 lat. Teraz krzywdy wyrządzone przez państwo tzw. chałupnikom oraz osobom zawieszającym działalność gospodarczą, zostaną naprawione.

Wszystko nastąpiło w wyniku odnalezienia rozporządzenia z 1975 roku, na podstawie którego ZUS nagle zmienił dotychczasowe stanowisko. Zmiana ta była znacząca. Kosztowała niektórych spośród przedsiębiorców ponad 100 tys. zł, lub średnio po 30 tys. zł na głowę. ZUS wydawał ludziom instrukcje, iż aby uniknąć płacenia składek nie trzeba zamykać firmy lecz zawiesić jej działalność.

W pewnym momencie jednak, płatnicy ZUS otrzymywali pisma świadczące o tym, że są winni ZUS zaległe składki wraz z odsetkami na kwoty np. 50 tys. zł. jak w przypadku Pana Kazimierza, który prowadził jednoosobową firmę świadczącą usługi transportowe dla dużego zleceniodawcy, który był jego jedynym w późniejszym czasie utraconym kontraktem. Jego zaległe składki ZUS wraz z odsetkami karnymi obejmie abolicja.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: