RADY PRAWNE

Abonament RTV: kto powinien a kto nie musi płacić

29.03.2012
Abonament RTV: kto powinien a kto nie musi płacić

Abonament RTV w Polsce jest obowiązkowy, mimo to wpływy i tak niskie, co roku są coraz mniejsze. 4 lata temu wynosiły 726 mln złotych, już w zeszłym roku wynosiły niespełna 470 mln złotych.

Osobom nie płacącym za abonament należy przypomnieć, iż za zaleganie z opłatami można trafić an listę dłużników. Zaległości Polskich obywateli za abonament radiowo telewizyjny wynoszą 2 mld złotych.

KRRiT przy pomocy poczty polskiej doręczył już 1500 wezwań do zapłaty za zaległy abonament, a ponieważ przedawnienie za niego upływa po 5 latach to osoby, które dostaną takie przypomnienie mogą zapłaty nawet w wysokości 1634 złotych.

Możliwe, że w przyszłości abonament będzie pobierany razem z opłatą za energię elektryczną. Pytanie jednak, czy każdy kto korzysta z tej energii, ogląda telewizję bądź słucha radia?

Od 1 stycznia 2012 roku opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 5,50 zł miesięcznie, a opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego 18,50 zł miesięcznie.

Na szczęście dla obywateli nie trzeba opłacać każdego odbiornika z osobna, gdyż stawki są jednakowe niezależnie od liczby używanych odbiorników w domu lub w samochodzie. Co więcej, jeżeli uiścimy zapłatę za okres dłuższy niż jeden miesiąc, to możemy liczyć na ulgę.

Zwolnienie z konieczności opłacania abonamentu występuje np. wówczas, gdy mamy kartę telewizyjną w komputerze, ale nie posiadamy przy tym telewizora.

Pewne grupy osób mogą złożyć wniosek o umorzenie abonamentu, wówczas po pozytywnym rozpatrzeniu go, nie będą musiały abonamentu płacić. Do tej grupy należą między innymi: inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdolne do pracy, osoby powyżej 75 roku życia, pobierające świadczenie pielęgnacyjne, niesłyszące z obustronnym uszkodzeniem słuchu, niewidome których ostrość wzroku nie przekracza 15%, bezrobotne, inwalidzi wojenni i wojskowi, i inni.

Istnieje możliwość umorzenia abonamentu lub uiszczenia opłaty w ratach, są to jednak przypadki rozpatrywane indywidualnie.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: