RADY PRAWNE

Jak sprawdzić biuro podróży?

17.07.2012
Jak sprawdzić biuro podróży?

Od początku lipca 2012 r. upadłość ogłosiły już trzy biura podróży. Setki turystów przebywających za granicą musiało skrócić swój pobyt, inni wcale nie zdążyli wyjechać, chociaż zapłacili już całą kwotę za wymarzone wakacje. Wiele wskazuje na to, iż w wielu przypadkach pieniędzy za odwołane wycieczki nie uda się już odzyskać. W jaki sposób można ustrzec się przed podpisaniem umowy z bankrutującym biurem turystycznym? Gdzie sprawdzić biuro podróży?

Konsumenci nawet nie zdają sobie sprawy z tego, do jakich informacji mogą uzyskać dostęp. Kontaktując się telefonicznie z Urzędem Marszałkowskim właściwym dla miejsca zamieszkania można upewnić się, czy dane biuro turystyczne zostało wpisane do rejestru podmiotów upoważnionych do organizowania wyjazdów i wycieczek turystycznych. Urząd udziela też szczegółowych informacji na temat rodzajów i kwot ubezpieczeń, które biuro posiada. Te same dane związane z działalnością biur klienci znajdą w internecie na stronie www.turystyka.gov.pl.

Warto sprawdzić także, czy biuro nie jest zadłużone. Można to zrobić na stronie internetowej biura turystycznego, o ile posiada ono certyfikat Rzetelna Firma. Wówczas wystarczy kliknąć na znaczek certyfikatu, by uzyskać dostęp do pełnego raportu przedstawiającego kondycję finansową firmy. Biura turystyczne, które nie posiadają certyfikatu należy sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów na stronie www.krd.pl. Wysłanie jednego zapytania kosztuje 69zł. W zamian konsument otrzymuje bardzo szczegółowe informacje związane z firmą i jej sytuacją finansową.

Biorąc pod uwagę, iż obecnie prawie 170 biur podróży znajduje się na liście dłużników niewypłacalnych, warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z ogólnodostępnymi informacjami na temat touroperatorów.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: