RADY PRAWNE

Najniższa krajowa 2012: ile wynosi?

28.03.2012
Najniższa krajowa 2012: ile wynosi?

Od ponad już 3 miesięcy w Polskim prawie, obowiązuje nowa stawka minimalna. W styczniu minimalne wynagrodzenie wzrosła do 1500 złotych, jest to wzrost w stosunku do wcześniejszej stawki o 8,2 %.

Należy jednak pamiętać, iż nie jest to stawka tzw. na rękę (netto), ale stawka brutto. Stawka netto wynosić będzie 1111,86 zł przy założeniu standardowego uzyskania kosztów przychodu oraz tego, że podwładny przepracował w swojej karierze zawodowej przynajmniej rok.

Realny wzrost wyniósł dokładnie 79,52 złotych w porównaniu do roku 2011. Obowiązek podniesienia płac zasadniczych będą jednak mieli tylko pracodawcy którzy zatrudniają nas na bazie zatrudnienia zasadniczego bez dawania nam-pracownikom np. premii i innych dodatków.

Przy obliczaniu tej wypłaty nie uwzględnia się czynników takich jak nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna czy wynagrodzenie za pracę po godzinach. Wynagrodzenie obejmuje między innymi pensję zasadniczą, premie i nagrody, wynagrodzenie chorobowe, dodatki stażowe i za warunki pracy etc.

Jeżeli w danym miesiącu wypłata jest niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, np. z uwagi na terminy wypłat niektórych składników lub rozkład czasu pracy, to wówczas szef uzupełnienia wynagrodzeniedo wysokości ustawowej wypłacając wyrównanie.

Zdaniem wielu osób, ta suma 1500 złotych, to niestety za mało aby w dzisiejszym czasie dać sobie radę. Ceny mieszkań oraz mediów wzrastają, żywność oraz m.in. ubrania dla dzieci także. Wszystkiemu z pewnością nie pomagają wzrastające ceny paliwa.

Należy jednak spodziewać się kolejnych podwyżek pensji minimalnej.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: