RADY PRAWNE

Najniższa krajowa 2013: ile wynosi?

13.02.2013
Najniższa krajowa 2013: ile wynosi?

Jest to jedna z tych wiadomości, na którą niestety co roku wyczekuje coraz większa rzesza Polaków. Płaca minimalna, która co roku zwiększa się z dniem 1 stycznia, w tym roku wynosi już całe 1600 złotych. Jest to oczywiście kwota brutto. Faktyczna wysokość najniższej krajowej pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy na rękę wyniesie około 1180 złotych.

Płaca minimalna w 2012 roku

Płaca minimalna z roku 2012, wynosząca 1500 złotych brutto, została podniesiona o kwotę 100 złotych brutto. Cytując Donalda Tuska w kwestii płacy minimalnej: "windowanie płacy minimalnej, szczególnie w sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy jest mniejszy, może pośrednio lub bezpośrednio wpłynąć na wzrost bezrobocia".

Kto ustala wysokość płacy minimalnej

Zgodnie z prawem płaca minimalna jest co roku ustalana przez tzw. Komisję Trójstronną do 15 lipca danego roku na rok przyszły. W przypadku, gdyby do takiego ustalenia nie doszło, robi to Rząd do dnia 15 września ustalając tym samym wysokość minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia.

Zgodnie z ustawą o płacy minimalnej, wielkość ta nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia zaproponowanego przez Rząd Komisji.

NSZZ Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponowały, aby najniższa krajowa na ten rok była wyższa. Proponowano sumy 1625 zł oraz 1676 zł. Jednak w wyniku argumentacji pracodawców, którzy argumentowali, że podniesienie płacy minimalnej do 1600 zł daje w skali roku wzrost o 6,7 proc.; pozostano przy obecnej sumie.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: