RADY PRAWNE

PIT 2011: kto odliczy jazdę samochodem?

19.04.2012
PIT 2011: kto odliczy jazdę samochodem?

W zakresie ulgi rehabilitacyjnej znajdują się odliczenia za używanie samochodu osobowego dla tych, którzy opiekują się osobami poddawanymi rehabilitacji. Z tego odliczenia skorzysta każdy niepełnosprawny, który jest właścicielem lub współwłaścicielem auta i jest zaliczony do I lub II grupy inwalidztwa.

Opiekun osoby niepełnosprawnej, który wozi ją własnym autem też ma prawo do tej ulgi podatkowej, podobnie jeżeli osoba ta ma dziecko niepełnosprawne w wieku poniżej 16 roku życia.

Maksymalnie można odpisać od dochodu do 2.280 zł. Oznacza to, że taka kwota pomniejszy dochód, od którego obliczamy podatek. Zakładając rozliczanie według skali 18 proc. można zyskać maksymalnie 410,40 zł. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że można odliczyć tą ulgę dwa razy na to samo dziecko, jeżeli np. rodzice są współwłaścicielami auta.

Opisywana ulga nie jest ryczałtem, więc odpisać można tylko realnie poniesione wydatki. W przypadku kontroli skarbowej będziemy musieli przedstawić dowody  potwierdzające, że mieliśmy do tego prawo. Dowodów potwierdzających prawo do preferencji nie trzeba dołączać do PIT.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: