RADY PRAWNE

PIT 2011 - rozliczenie małżonków

09.03.2012
PIT 2011 - rozliczenie małżonków

Ze wspólnego rozliczenia skorzystać można niezależnie od tego, czy składa się zeznanie przez internet czy tez osobiście w urzędzie. Należy jednak spełnić kilka kluczowych warunków.

Istotne jest to, że aby rozliczyć się wspólnie trzeba być w związku małżeńskim przez cały okres roku rozliczeniowego. Zatem młode małżeństwa, które wzięły ślub w 2011 roku będą mogły rozliczyć się wspólnie dopiero za rok 2012.

Drugim bardzo ważnym warunkiem jest wspólność majątkowa. Powstaje ona automatycznie w momencie zawarcia małżeństwa, chyba że przed ślubem małżonkowie zawarli specjalną umowę majątkową. Wspólny PIT za rok 2011 będzie niemożliwy, gdy w trakcie roku podatkowego małżeństwo postanowiło się rozwieść lub zdecydowało się na podpisanie intercyzy.

Formalności przy wspólnym rozliczeniu PIT

Do tej pory aby wspólnie się rozliczać należało złożyć w urzędzie odpowiednie oświadczenie. Dochodziło też do absurdalnych sytuacji - gdy małżonkowie wysyłali wspólny PIT przez internet, a mimo to i tak musieli osobiście dostarczyć do urzędu oświadczenie UPL-1.

Obecnie wspólne rozliczenie online jest znacznie bardziej ułatwione. Jako dane uwierzytelniające wystarczy podać informacje dotyczące jednego z małżonków. Nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Wystarczy zaznaczyć w formularzu odpowiednią rubrykę (Wybór sposobu opodatkowania - wspólnie z małżonkiem) - dotyczy to zarówno rozliczeń online jak i tradycyjnych.

Kiedy opłaca się złożyć PIT z małżonkiem?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy jedna osoba zarabia na całą rodzinę, a druga nie zarabia i zajmuje się domem. Będzie to opłacalne również wtedy, gdy istnieje duża rozbieżność między dochodami małżonków. Przy wspólnym rozliczeniu podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: