RADY PRAWNE

Podatek od lotto

08.11.2012
Podatek od lotto

Wygrałeś konkurs, loterię, zdrapkę? Gratulacje, zapłać podatek.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wygrana gotówki w zdrapkę, trafienie 6 w lotka, zwycięski kupon na samochód, lodówkę, telewizor czy pralkę w loterii w galerii handlowej może go sporo kosztować. A dokładniej mówiąc, wygrana będzie kosztować 10% wartości zdobytej nagrody, a więc wszystko zależy od ceny rzeczy wygranej przez zwycięzce-podatnika.

Kiedy trzeba zapłacić podatek

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym wygrana w grach liczbowych takich jak np. lotto jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, gdy jej wartość jest większa niż 2.280 zł.

Konkursy w mediach czy wygrane w sprzedaży premiowej też są opodatkowane, tu z podatku zwolnione są nagrody do wysokości 760 zł.

Odprowadzenie podatku

Niezależnie od tego w czym braliśmy udział i co wygraliśmy, obowiązuje w Polsce zasada, iż najpierw płacimy podatek potem odbieramy naszą nagrodę.

Wygrane w lotto są jak najbardziej opodatkowane, całe szczęście dla podatników - podatek od lotto zależy nie od nie od ilości trafionych cyfr, ale od kwoty wygranej. Niezależnie od tego, czy trafiona zostanie trójka, czwórka czy piątka - jeśli wygrana nie przekroczy 2.280 zł, podatek nie musi być odprowadzany.

Organy podatkowe chcą także wprowadzić podatek od konkursów w internecie. Cieszą się one coraz większą popularnością, to natomiast budzi bardzo dużą ciekawość fiskusa, wraz z którą rośnie jego niepohamowany apetyt na każdą naszą złotówkę.

Tak więc, zwolnienie z podatku do 760 zł będzie miało zastosowanie w przypadku konkursu ogłaszanego w internecie, o ile każdy będzie miał dostęp do strony, na której opublikowane są zasady konkursu. Dla zwycięzcy gorzej, jeżeli jego nagroda będzie właśnie w postaci rzeczowej (auta, pralki, telewizora), gdyż aby odebrać nagrodę będzie musiał zapłacić najpierw podatek - w innym razie organizator konkursu nagrody wydać nie może.

Spokojni mogą być natomiast bywalcy kasyn. Oni nie płacą podatku i cieszą się wygraną w każdej kwocie wolną od podatku.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

  • Jan 2012-12-27 10:36:27

    a jeśli ktoś nie ma na zapłacenie podatku, to czy nie odbierze wcale wygranej? Przecież mógłby ją odebrać i dopiero wpłacić podatek..Czy poprostu chce się uniemozliwić wypłatę wygranej? Trzeba być bogatym ,zeby wygrać?

Dodaj komentarz: