RADY PRAWNE

Ulga podatkowa 2012: rozliczenie PIT za internet

02.03.2012

Od tego roku obowiązują nowe zasady rozliczania korzystania z sieci - zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym. Wprowadzone modyfikacje pociągają za sobą wiele ułatwień dotyczących ulgi internetowej.

Do tej pory aby skorzystać z ulgi internetowej trzeba było posiadać faktury VAT potwierdzające wydatki. Obecnie zamiast faktury wystarczy też zwykły rachunek, na którym będą dane klienta oraz dostawcy usługi lub też potwierdzenia przelewów bankowych.

Wszelkie dowody zapłaty (faktury, rachunki, paragony) przechowywać należy przez okres 5 lat od końca roku podatkowego, którego dotyczą. W tym czasie fiskus ma prawo skontrolować nasze zeznanie.

Nowe przepisy umożliwiają także odliczenie ulgi za internet nawet wtedy, gdy korzystamy z sieci przez komórkę lub płacimy za przeglądanie stron www w kafejce internetowej. Do tej pory można było odliczenie wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu mieszkalnym podatnika.

Ile można zyskać na uldze internetowej?

Według obowiązujących przepisów możemy odliczyć od dochodu wydatki na internet do 760 zł. Oznacza to, że taka kwota pomniejsza dochód, który podlega opodatkowaniu. Zakładając, że rozliczajmy się według skali, płacimy podatek 18 proc. i korzystamy z całego limitu odliczenia, zyskamy w praktyce maksymalnie 136,80 zł.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: