RADY PRAWNE

Wyższe stawki za delegacje

23.10.2012
Wyższe stawki za delegacje

Nowe stawki za delegacje wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Ile będzie wynosić dzienna dieta służbowa na terenie kraju? Jakie będą limity za nocleg? Co z opłatami za parkingi i autostrady?

Dzienna dieta służbowa za wyjazdy krajowe już niedługo wyniesie 30 zł. Podwyżka w porównaniu do obecnej to 30%. Kwota ta zdaniem ustawodawcy powinna wystarczyć na śniadanie, obiad i kolację.

Co ważne od stycznia, jeżeli jedziemy w delegacją krajową, dieta może być niższa o 25%, o ile szef zapewni nam np. kanapki na śniadanie. Kolejne 25% może być odjęte, o ile szef zapewni nam także kolację. Tak wiec jeżeli szef zapewni nam posiłki na cały dzień, otrzymujemy dietę w wysokości 15 zł. Jeżeli szef zapewni nam do tego obiad, nie dostaniemy nic za delegację, gdyż obiad uznano za 50% wartości delegacji. Przewodniczący OPZZ uważa jednak, że „zaproponowane 30 złotych jest ciągle niewystarczające w odniesieniu do cen w naszym kraju”. Trudno mu nie przyznać racji.

W sprawie noclegu ustalono, iż pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety. Maksymalnie pracownik odzyska 600 złotych za jeden nocleg.

Od stycznia ponadto pracownicy będą mogli starać się o zwrot innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków takich jak opłaty za bagaż, przejazdy drogami płatnymi oraz autostradami, postoje w strefach płatnego parkowania czy opłatach za miejsca parkingowe. Poza tym pracownicy będą mogli starać się o zaliczkę na przewidywane wydatki.

Dodano przez: krzychu

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz: